באנר 1
באנר 2
באנר 3

כל מה שחשוב לדעת על הנקה

על חשיבות ההנקה בחודשים הראשונים שלאחר הלידה ועל תנוחות הנקה אפשריות….

כל מה שחשוב לדעת על הנקה

מטרתה העיקרית של ההנקה היא להזין את התינוק, והיא אחד השלבים הטבעיים לאחר הלידה. עד לפני עשור, נמנעו נשים רבות מלהניק את תינוקם, או הניקו אותו רק חודשים ספורים לאחר הלידה, בשל החשש לפגיעה במראה השדיים ובגלל הנטייה לחשוב כי ההנקה איננה חשובה.

היום ידוע כי להנקה יש תפקיד חשוב בהתפתחות התינוק, הן מבחינה פיזית והן מבחינה נפשית. בשנים האחרונות גברה המודעות לחשיבותה של ההנקה.

צוות רפואיים שונים עוברים השתלמויות מיוחדות בנושא ומעודדים נשים להניק את התינוק לפחות במהלך חצי השנה הראשונה.

בנוסף לכך, ישנן היום יועצות הנקה שעברו הכשרה מקצועית, והן עוסקות בייעוץ ובתמיכה בנשים מיניקות.

חשיבות ההנקה

במחקרים שונים שנעשו בנושא נמצא, כי ההנקה במשך ששת החודשים הראשונים לאחר הלידה מורידה את שכיחותם של מקרי הדלקות במערכת הנשימה ואת הסבירות ללקות במחלות שונות, הן אצל התינוק והן אצל האם.

משרד הבריאות בישראל, ארגון הבריאות העולמי וארגון רופאי הילדים האמריקאי ממליצים להניק את התינוק ללא כל תוספות במשך שישה חודשי חייו הראשונים לפחות, ולאחר מכן להניקו לפחות עד גיל שנתיים במקביל למתן מים ומוצרי מזון אחרים.

מהו חלב אם?

תהליך ייצור החלב מתחיל כבר בתקופת ההריון כתוצאה מהפרשת הורמון הקרוי "פרולקטין".

בימים הראשונים שלאחר הלידה החלב הנוצר בשדיים הוא מסוג "קולסטרום", שהוא נוזל צהבהב ומרוכז מאוד.

למרות שכמות הקולסטרום הנה מועטה יחסית, חשיבותו גדולה מאוד והוא מכיל נוגדנים וחומרים ביולוגיים שונים המסייעים למערכת העיכול של התינוק.

מומלץ לקריאה: טיפת חלב – סיוע, תמיכה וטיפול במהלך ההריון, לקראת הלידה ואחריה

חלב האם נוצר לאורך כל תקופת ההנקה וכמותו משתנה בהתאם לצרכיו של התינוק. במקביל להתמעטות ההנקות, פוחת גם ייצור הפרולקטין ובעקבותיו ייצור החלב.

מסיבה זו, מומלץ בשבועות הראשונים לאחר הלידה להניק את התינוק ללא כל תוספות מלאכותיות ולא לפגוע בתהליך ייצור החלב.

חשיבותו של החלב

החלב מכיל את כל רכיבי המזון להם זקוק התינוק וגם נוגדנים שונים המסייעים לו להתפתח בייחוד בחודשי חייו הראשונים, כאשר מערכת החיסון שלו עדיין איננה מפותחת דייה.

הרכב החלב איננו קבוע, הוא משתנה בהתאם לשלב בו מצוי התינוק, והשפעתה של התזונה עליו איננה משמעותית. עם זאת, מומלץ לכל אישה מניקה להקפיד לשמור על דיאטה מאוזנת ולאכול נכון על מנת למנוע תחושה של עייפות והיעדר אנרגיה.

קראי בהרחבה על: תזונה נכונה בזמן ההנקה

כמו כן, יש להימנע מעישון, שתיית אלכוהול או נטילה של תרופות שאינן מומלצות בזמן הנקה. שכן, ייצור החלב הוא חלק בלתי נפרד ממערכת הדם, והאלכוהול, התרופות או הניקוטין המצויים בדמה של האם עוברים דרך החלב אל התינוק.

תנוחות הנקה מומלצות

לפנייך מספר המלצות לתנוחות מתאימות להנקה שתסייענה לך להניק בנוחות ולוודא שתינוקך אכן יונק כראוי:

  • התנוחה הקלאסית – התינוק שוכב לרוחב, והאם תומכת בראשו בידה האחת ובגופו בידה השנייה. בתנוחה זו פיו של התינוק מגיע אל הפטמה גם ללא מאמץ
  • תנוחת הפוטבול – בתנוחה זו שוכב התינוק תחת הזרוע של האם, ראשו מונח מתחת לשד ורגליו מונחות לכיוון הגב. תנוחה זו מומלצת ביותר להנקת תאומים ביחד
  • תנוחת שכיבה – בתנוחה זו שוכבת האם על צדה והתינוק שוכב כשפניו אליה ופיו צמוד לשד. האם אוחזת בתינוק ותומכת בו שלא יתגלגל חלילה. תנוחה זו מפיגה מעט את הלחץ על הגב ואת העייפות המתלווה להנקה

אם כן, חשיבותה של ההנקה ברורה, מומלץ כי תניקי את תינוקך כל עוד את יכולה. בהצלחה.

קראי באתר הריון: מהו דיכאון אחרי לידה?

כל מה שחשוב לדעת על הנקה

השעון הביולוגי

250X290
250X290
250X290

יום הלידה

במהלך חודשי ההריון

250X290
250X290
250X290

מחשבון הריון

ימים בטוחים – יש כזה דבר?

כנשים אנחנו עסוקות מרגע שהפכנו לפעילות מינית בנושא ההריון, בין אם במניעתו או בכניסה להריון. מאמר זה מתייחס לאותם "ימים בטוחים" עליהם שמענו בנערותנו ולשאלה עד כמה הם באמת בטוחים וכיצד הבנה שלהם עשויה לסייע לנו לקראת הריון או במניעתו. הביוץ ידוע לנו כי הריון מושג באמצעות מפגש של הזרע עם הביצית. הביצית אינה

גיל 2 עד 3

מסך הערפל: איך באמת משפיעים המסכים על ילדינו?

אם אתם קוראים את הכתבה הזו, 99% שאתם מסתכלים על מסך (יכול להיות שהדפסתם אותה, אבל אנחנו בספק). בעוד רגע קל תקבלו הודעת וואטסאפ ותפנו אל המסך בכדי להשיב עליה. לאחר מכן תרצו לבדוק אילו סרטים מציגים הערב בסינמה סיטי, ושוב תפנו אל – נכון, המסך. זמן המסך היומי שלנו

גיל 4 עד 7

מסך הערפל: איך באמת משפיעים המסכים על ילדינו?

אם אתם קוראים את הכתבה הזו, 99% שאתם מסתכלים על מסך (יכול להיות שהדפסתם אותה, אבל אנחנו בספק). בעוד רגע קל תקבלו הודעת וואטסאפ ותפנו אל המסך בכדי להשיב עליה. לאחר מכן תרצו לבדוק אילו סרטים מציגים הערב בסינמה סיטי, ושוב תפנו אל – נכון, המסך. זמן המסך היומי שלנו

הריון בסיכון

תפריט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב skype
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
דילוג לתוכן