באנר 1
באנר 2
באנר 3
בדיקת הריון ביתית או בדיקת דם

בדיקת הריון ביתית ומתי עדיפה בדיקת דם?

כל מה שרצית לדעת על בדיקות הריון – מהי בדיקת הריון ביתית? מתי יש לפנות לביצוע בדיקת דם בקופת החולים? מה ההבדל בין הבדיקות ואיזו בדיקה מדוייקת יותר? כל התשובות לפניך…

בדיקת הריון ביתית ומתי עדיפה בדיקת דם?

בדיקת הריון ביתית או בדיקת דם

מטרתה של בדיקת ההריון היא לאשר כי קיים היריון לאחר שהמחזור החודשי לא הופיע כסדרו ולאחר הבדיקה הביתית. בבדיקת ההריון נבדקת נוכחותו של הורמון Beta-hCG בדם המעיד על הריון.

תוצאות בדיקת הריון נמדדות ביחס לנוכחותו, החיובית או השלילית, של החלבון בדם (בדיקה זו נהוג לכנות “בדיקה איכותית”) וגם ביחס לריכוזו (בדיקה זו נהוג לכנות “בדיקה כמותית”).

ריכוז החלבון בדם מצביע על שלב ההיריון בו נמצאת האישה, אם כי באופן לא מדויק. במהלך היריון תקין מכפיל עצמו ריכוז החלבון בדם בשבועות הראשונים בערך אחת ליומיים.

לעיתים כמות החלבון הנמצאת בבדיקת ההיריון איננה גבוהה דיה ביחס לשבוע ההיריון המוערך. במקרה זה ייתכנו מספר סיבות אפשריות: ההיריון הוא תוצאה של ביוץ מאוחר, ההיריון איננו מתפתח בצורה תקינה או שההיריון הוא חוץ רחמי, אך מקרה זה הוא נדיר ביותר.

כאשר רמת החלבון שנמצאה בדם איננה תואמת את שלב ההיריון, מומלץ מאוד לפנות לרופא המטפל כדי לבצע בדיקה גופנית באמצעות אולטרסאונד. לרוב, לאחר מספר ימים יש לבצע בדיקת היריון נוספת כדי לוודא כי כמות החלבון בדם גדלה בצורה משמעותית ביחס לבדיקה הקודמת.

העלייה הניכרת בכמות החלבון מעידה על מהלך הריון תקין. החל מהשבוע השישי להריון תיבדק תקינות ההיריון באמצעות בדיקת האולטרה-סאונד.

קראי בהרחבה על חומצה פולית וחשיבותה להריון תקין

בבדיקת האולטרה-סאונד ניתן לבדוק גורמים רבים הקשורים בהיריון: הימצאותו של עובר זעיר, קיומו של שק היריון ברחם, קיומו של שק חלמון, דופק עוברי תקין וגורמים נוספים.

משמעות תוצאותיה של בדיקת ההיריון

לרוב, נחשבת תוצאת הבדיקה כחיובית כאשר רמת החלבון Beta-hCG שנמצאה בדמה של הנבדקת היא מעל 10mIU/ml.

כאמור, ככול שההיריון מתקדם רמת החלבון בדם עולה, כאשר בשבועות שבין ה-13 ל-16 צריך ערכו להיות בטווח שבין 13,300 ל-254,000 mIU/ml ובשבוע שבין ה-25 ל-40 צריך ערכו של החלבון להיות בטווח שבין 3,640 ל-117,000 mIU/ml.

בדיקת היריון ביתית

לפני ובנוסף לבדיקת ההיריון הראשונית ניתן לבצע בדיקת היריון ביתית, יעילה ופשוטה. בדיקה זו מאשרת, לפחות באופן ראשוני, כי קיים היריון. בדיקת ההיריון הביתית היא, למעשה, בדיקת שתן שאת תוצאותיה ניתן לראות תוך זמן קצר ביותר – בערך כעבור כחמש דקות.

הבדיקה הביתית היא קלה מאוד לביצוע והיא אמינה ביותר. ניתן לבצעה כבר כשלושה ימים לפני הופעת המחזור וכ-10 ימים לאחר הפריה של הביצית.

מטבע הדברים, הבדיקה היא מדויקת יותר ככל שחלף יותר זמן מיום הביוץ המשוער. כאשר מתקבלת תוצאה חיובית בבדיקת ההיריון הביתית, היא מעידה כמעט מעל לכל ספק על קיומו של היריון.

אך כאשר התוצאה היא שלילית, ייתכן מאוד כי הבדיקה נעשתה בשלב מוקדם מדי ויש להמתין ולשוב לעשותה כמה ימים מאוחר יותר.

לקריאה נוספת: אמצעי מניעה

עם זאת, חשוב להדגיש כי בדיקת ההיריון הביתית איננה תחליף לבדיקת הדם הרשמית, הנותנת, למעשה, תוצאות חיוביות סופיות וגם תוצאות כמותיות המשקפות פרמטרים נוספים הקשורים להיריון.

קראי בהרחבה על: הריון מדומה

בדיקת הריון ביתית ומתי עדיפה בדיקת דם?

תכנון הריון

250X290
250X290
250X290

מעקב הריון

250X290
250X290
250X290
צהבת ילודים

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

סוכרת הריון

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

תפריט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב skype
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
דילוג לתוכן