x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים
בדיקת הריון מעקב הריון ימים בטוחים חוסר שינה יומן הריון יחסי מין ביוץ פורום הריון

ליווי פסיכולוגי לנשים בזמן ההריון - מגיע לך להרגיש טוב!

תאריך: 01/08/2016 14:01   מחבר: מערכת יומן הריון

הריון היא אחת התקופות המשמעותיות ביותר שעוברת אישה בחייה. הטבע העניק לאישה תשעה חודשים של ציפייה, שבהם היא יכולה להתרגל לאט לאט לרעיון שהנה היא הופכת לאם, במידה שזהו לה ההריון הראשון, או לכך שהנה המשפחה עומדת להתרחב והיא עומדת להפוך לאם למספר ילדים רב יותר.

כמטפלים בתחום בריאות הנפש אנו יודעים כי לצד ההתרגשות, השמחה והאושר המפעם בלב עם הידיעה שאת בהריון, עלולים להתחיל לקנן חששות ופחדים.

כידוע לך, הריון הוא הדבר הכי טבעי בעולם ועדיין, ישנן נשים רבות שחשות שהן צריכות להשיח את ליבן לפני מישהו שיכול לשמוע על מה שעובר עליהן, להיות אמפתי, לתת עצות וללוות אותן מבחינה רגשית.

ד"ר אילן טל, מנהל מרכז ד"ר טל מסביר כי לא תמיד יש נפש קרובה שיכולה למלא את התפקיד הזה, וגם כשיש, לא תמיד היא יכולה לתת מענה כמו שיכול לתת ליווי מקצועי של פסיכולוג, ובמידת הצורך פסיכיאטר.

במרכז ד"ר טל עומדים צוותים מקצועיים המלווים את האישה ההרה במהלך חודשי ההריון כדי להעניק לה תמיכה רגשית ונפשית, להכינה לקראת הצפוי לה, להפחית מצוקות וחרדות וללמוד כיצד להתמודד עם השינויים במהלך ההריון ולקראת ההפיכה לאם.

לאן נעלמתי לעצמי?

ד"ר אילן טל, מהמטפלים הבכירים ביותר בטיפול בחרדות בזמן ההריון מסביר כי כשמדובר בהריון ראשון, אי הוודאות גדולה והחששות עולים באופן טבעי: האם צפוי לי מהלך הריון תקין? האם הלידה תהיה מוצלחת ותעבור בשלום? איך אתמודד עם הגוף ההולך ומשתנה ואיך אעמוד במגבלות הפיזיות ובאתגרים הנפשיים הכרוכים בו? האם תוצאות הבדיקות יהיו תקינות?

בקליניקה של ד"ר טל והפסיכולוגים והפסיכיאטרים שלצידו עדים לכך חששות ומתחים עשויים להיות מנת חלקן גם של נשים שזהו אינו הריונן הראשון, שכן עצם התווספותו של צאצא חדש למשפחה, עלולה לגרום לחרדות ולדאגות רבות.

בין השאר עלולות להטריד אותך שאלות כמו:

ד"ר אילן טל מלווה נשים עם מגוון רחב של חששות ודאגות. נשים רבות חוששות גם ממה שעלול הריון לעשות לזוגיות ולנישואים שלהן: האם בעלי יאהב אותי באותה מידה גם כשגופי יתרחב? האם יהיה תומך ומעניק? מה עומד לעשות המעבר מזוג חופשי וללא כבלים ועכבות לזוג הורים מטופל בתינוק?

כבר מתחילת ההריון, בתקופה של הטרימסטר הראשון האישה יכולה לחוות חולשה פיזית גדולה, בחילות והקאות. כשאלו נעלמות והגוף מתחיל לשנות את צורתו, נשים רבות חשות כאילו הן הולכות ומאבדות שליטה על גופן, ולעתים חשות כאילו הגוף אינו גופן.

לחוות מצוקות ופחדים זה לגמרי נורמלי

חלק מהנשים, באופן כזה או אחר חוות במהלך ההריון קשיים רגשיים. לעיתים הן מוצאות עצמן רגשניות ובוכות הרבה יותר מהרגיל, גם אם הסיבה לכך הורמונלית גרידא.

לעתים הקושי הוא אובייקטיבי ולא פלא שחשים מצוקה, מתח ודחק נפשי – למשל אם חוותה האישה בעבר הריונות נפל, אם היא חשה שהזוגיות שלה לא לגמרי איתנה לעמוד במשא ההריון והלידה, במידה שנכנסה להריון לא מתוכנן או כשמדובר באישה העומדת להיות אם חד הורית, ללא תמיכה של בן זוג בתמונה.

בזמנים אלו חשוב להיעזר באיש מקצוע מיומן אשר לרשותו עומד צוות מטפלים רחב, כדי להקטין את הסבל, באם הוא מופיע, ככל הניתן.

ישנן נשים שיחוו קושי מינורי בלבד, אך ישנן כאלה שעשויות לחוות קשיים נפשיים בדרגות חומר קשות יותר, לעתים עד כדי חרדות קשות הבאות לידי ביטוי בהזעת יתר, בדפיקות לב מואצות, בקוצר נשימה, ועד לתחושה של דכדוך, של עצב עמוק ואפילו דיכאון של ממש, העומד בקריטריונים אבחוניים.

ד"ר אילן טל, מנהל הקליניקה במרכז ד"ר טל מסביר כי לכל אישה מתאים ליווי אחר וטיפול אחר, וחשוב תמיד שיהיה מטפל בכיר אשר פוקח עין על הטיפול ושומר על כך שתמיד תהיה הקלה והתקדמות.

פסיכולוג – הפריווילגיה של המודרנה

ד"ר טל מסביר כי אם בעבר היה נהוג להתייחס להריון כדבר ש"עובר על כולן" ולאישה לא היה נעים להתלונן או לשתף במצוקותיה, הרי שכיום יש לה לגיטימציה ברורה להיעזר בפסיכולוג ובאנשי מקצוע כמו דולה ומדריכת הנקה.

ד"ר טל: "אין סיבה שאישה שמרגישה שהיא מועדת לקשיים במישור הרגשי והנפשי, לא תיעזר באנשי מקצוע במהלך ההריון. הדבר יסייע בידה לעבור באופן נעים ושליו את שלבי ההריון השונים, להתכונן היטב ללידה עצמה ולמה שמחכה לה לאחר מכן, לקבל "ארגז כלים" שיסייע בידה להסתגל לשינויים העתידיים, ולטעת בה ביטחון – הן בעצמה כאישה, והן כאם עתידית, ואנו, בקליניקה במרכז ד"ר טל, עושים זאת מידי יום".

רוצה לשוחח עם ד"ר אילן טל? חייגי חינם: 1800-100-172