x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים
בדיקת הריון מעקב הריון ימים בטוחים חוסר שינה יומן הריון יחסי מין ביוץ פורום הריון

כל מה שצריך לדעת על לידה במים

תאריך: 31/07/2014 13:12

לידה במים היא שיטת לידה הכרוכה בשהייה בתוך מיכל עם מים חמימים, בין אם מדובר באמבט או בבריכה. התומכים בשיטה זו מאמינים כי היא בטוחה, ומספקת הטבות רבות הן עבור האם והן עבור התינוק.

לדידם, לידה במים מביאה להקלה בכאבים וחוויית לידה פחות טראומתית. המתנגדים לשיטה טוענים כי התהליך עלול לגרור איתו סיכונים לא רצויים עבור האם והתינוק.

לידת מים - היסטוריה

תרבויות שונות השתמשו בלידה במים מזה אלפי שנים, ביניהן מצרים, יוון, אפריקה וניו-זילנד. למרות שהשימוש במים בתהליך הלידה פחת מרגע שתבססה מערכת הבריאות המודרנית, שיטה זו שמרה על הפופולאריות בעיקר במרכזי לידה טבעיים ובלידות ביתיות. כיום אין כמעט טענות מבוססות כנגד לידה במים, למעט במקרים חריגים.

למעשה, משרד הבריאות אישר לידה במים בישראל בשנת 2007, אך למרות זאת אין היערכות מתאימה בבתי החולים, שמקצתם מצוידים אך בהתקנים בצורת ג'קוזי.

מתקנים מסוג זה אמנם מועילים מאוד הן בעת לידה טבעית והן כמקלחות לשיכוך כאבים, אך לא ניתן לבצע בהם לידה בפועל, אם מביטול הציפה, כוח הכבידה או מהעומק. בישראל קיים מרכז לידה "ג'אהרה דולה", שמאפשר לידה במים עם השגחה רפואית.

לידה במים - כיצד משתמשים בבריכה?

לידה במים יכולה להשתנות בהתאם לקצב התקדמות הלידה. בשלב האקטיבי (פתיחה של בין 4-10 ס"מ) היולדת בדרך כלל רוצה להיות בתנועה, דבר שאינו מתאפשר כאשר היא מוגבלת בג'קוזי רדוד.לידת מים - כל מה שצריך לדעת על לידה במים

מטעם זה שהייה בבריכה עמוקה תאפשר לה לצוף, לנוע, ללכת בכל צורה שתרצה.

תחושת הציפה מאפשרת לה לנוע באופן שמקל על הכאב והמים שמלטפים את עורה מסייעים בהפרשת הורמון האוקסיטוצין, שידוע כבעל השפעה בקידום לידה. כמו כן, היא שוקעת בקלות רבה יותר למצב מדיטטיבי.

למידע נוסף: זירוז לידה

לידה במים מסייעת גם בשלב יציאת התינוק, אך הפעם רצוי להיכנס לבריכת לידה, שם תהיה גישה טובה יותר למיילדת.

היתרון בשלב זה הוא שהתינוק לא יוצא לאוויר העולם מיד ביציאתו מתעלת הלידה, ולכן אינו עלול לשאוף את ההפרשות שיוצאות איתו (מקוניום, דם וכן הלאה), ואלו נשטפות ומתמוססות במים.

חסידי הלידה במים טוענים שפעמים רבות התינוקות ממשיכים לישון לאחר הלידה, משום שהיציאה היא כה טבעית ונעימה להם. 

קיראי עוד מידע בנושא:

יתרונות וחסרונות של לידת מים

אם כן, הזכרנו את שיכוך הכאב, יכולת התנועה, הפרשת הורמונים מקדמי לידה, ויציאה רכה עבור התינוק. יתרון נוסף הוא ריכוך הרקמות והימנעות מחתך חיץ.

החסרונות נובעים מניהול לא נכון של לידה במים - למשל טמפרטורה גבוהה או נמוכה מדי, או הוצאה של התינוק שלא מראשו תחילה. הסיבה לכך היא שהתינוק שואף אוויר רפלקסיבית כאשר גופו חש כי הטמפרטורה מתקררת. לכן יש לשמור על חום בטמפרטורת הגוף ולהוציא אותו כשראשו מעלה.

ככלל, רופאי נשים נוטים יותר להיות בעד לידה במים, בעוד שרופאי ילדים טוענים כי לידה במים עלולה להיות מסוכנת. עד עתה לא נמצאו הוכחות מובהקות לכך. במקרים רבים שמענו הערות בנושא זיהומים אפשריים עקב לידת מים, אך מחקרים שנעשו בתחום לא איששו טענות אלה.

בכל מקרה ניתן לקרוא עוד על: סיבוכים בלידה

ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור