הנקה לאחר ניתוח קיסרי
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים
בדיקת הריון מעקב הריון ימים בטוחים חוסר שינה יומן הריון יחסי מין ביוץ פורום הריון

נושא חדש חיפוש בפורום חזרה לעמוד הפורום
הנקה לאחר ניתוח קיסרי
מחבר: דליה תאריך ושעה: 27/08/2018 15:05
כשגיליתי שאני עומדת לעבור ניתוח קיסרי, אחת החששות הגדולות שלי היו לגבי ההנקה. מה יהיה? האם אצליח להניק? האם אחרי קיסרי זה קשה יותר?

מההתחלה ההנקה היתה הבחירה הטריוויאלית. זו אפילו לא היתה בחירה אלא פשוט הדרך הטבעית והיחידה להאכיל את התינוקת שלי. ברשת מצאתי עדויות סותרות: אחרי קיסרי קשה להניק, אחרי קיסרי החלב לא מגיע בזמן, צריך לתת תמ"ל, יכול להיות שההנקה לא תצלח…

האם יש בעיה עם חלב אחרי ניתוח קיסרי?

בואו נבין בכלליות את תהליך היווצרות החלב. החלב מתחיל להיווצר בסביבות השבוע ה-16 להריון. חלק מנשים יכולות אפילו לסחוט מספר טיפות עוד בהריון (אם כי זה לא מומלץ ויכול לגרום ללידה מוקדמת או אפילו פציעה בפטמה אם לא יודעים לסחוט בצורה נכונה).

למה החלב לא זורם כמו אחרי הלידה? מכיוון שהורמונים המיוצרים בגוף בגלל ההריון מעכבים את יציאתו.

לאחר הלידה יש יציאת השיליה ויציאתה היא הטריגר לגוף להתחיל לשחרר את החלב.

מכיוון שהשיליה יוצאת גם בלידה רגילה וגם בניתוח הקיסרי, לא צריכה להיות בעיה מיוחדת עם כמות החלב, היווצרותו ושחרורו לאחר הניתוח.

יש השערה שבלידה טבעית כמות ההורמונים ששוטפת אותנו היא גבוהה יותר ומשפיעה טיפה חזק יותר, מה שגורם לחלב המעבר (זה שמגיע לאחר הקולוסטרום) להגיע טיפה מוקדם יותר. אבל הגורמים המהותיים יותר הם ההתנהלות לאחר הלידה והם משפיעים בצורה הרבה יותר חזקה.

אם אין בעיה – מדוע להרבה נשים אין מספיק חלב אחרי ניתוח קיסרי?
עכשיו כדאי לדבר על הגורמים המשפיעים על היווצרות מספקת של חלב ושחרורו מהגוף.

הגורמים העיקריים הם: הנקה ראשונית בשעות הראשונות לאחר הלידה, המצאות התינוק ליד האם (ביות מלא), עור אל עור, אי מתן תמ"ל.

הרבה פעמים נשים לאחר ניתוח קיסרי מופרדות לשעות רבות מהתינוק. גרוע מכך, בשעות האלה הוא יכול לקבל תמ"ל (למרות שאפשר לחכות עד 6 שעות מבלי להאכיל את התינוק וגם אפשר ומומלץ לתת לו שאוב – מספר טיפות של קולוסטרום במזרק אם לא ניתן להחזירו לאם). אין ביקוש – אין היצע (או יותר נכון איחור בהגעת החלב). תינוק שאכל תמ"ל יכול להירדם לזמן רב וגם כשכבר מתאחד עם אמו – לא יונק. במקרים מסוימים, אפילו מתן בקבוק אחד יכול לשבש תפיסה והסיכוי הגדול הוא שאמא טריה, מותשת וחסרת ניסיון תעדיף לתת לו בקבוק נוסף מאשר להשאירו בוכה. בקבוק גורר בקבוק והנה סיימנו את ההנקה עוד לפני שהיא התחילה באמת…

הרבה פעמים הרצון לעזור לאם פוגע בה. לי אישית יצא לשמוע מספר פעמים מהאחיות "תביאי אותה לתינוקיה, את צריכה לנוח". הרצון הוא טוב, ההשלכות שלו – פחות. במקום זה, הייתי מעדיפה שבית החולים יעזור לאמא לאחר הקיסרי (וגם לאחר לידה רגילה) ויאפשר לה תנאים שיעודדו הנקה. למשל – יועצות הנקה גם בשעות ערב-לילה. למשל – אפשרות נוחה למלווה להישאר לישון בחדרה. משהו שאפילו לא יעלה על דעתי לבקש – עידוד שינה משותפת בטוחה.

דרך אגב, הפרדה הזו בין האם לתינוקה לאחר ניתוח קיסרי איננה אילוץ רפואי. אחרת לא היה מתקיים "קיסרי טבעי" ואף בית חולים לא היה לוקח על עצמו ניתוח מסוכן שכזה. הפרדה הזו היא בעיקר לנוחות של הצוות המטפל ובית החולים מכיוון שנדרשת השקעה (כספית, צוות המטפל) בשביל לאפשר אפס הפרדה גם בקיסרי.

הטיפים שלי לכל מי שיולדת קיסרי
תבדקו אם יש לידכן בית חולים שמוכן ללידה קיסרית טבעית.

תבדקו מה הנהלים לאחר הקיסרי ותוך כמה זמן אתן יכולות לצאת מהתאוששות.

תבדקו מה שעת הניתוח והאם עדיין יש בבית חולים יועצות הנקה. תשמרו לעצמכן טלפונים של יועצות הנקה שקיבלתן המלצות עליהן. תתקשרו ברגע שיש בעיה ואל תחכו שתסתבך.

תבדקו מה הנהלים לליווי של בן הזוג, דולה, אמא, חברה. אפשר להסתדר לבד בביות מלא גם אחרי ניתוח קיסרי אבל זה יותר קשה.

תראו סרטונים איך מחברים את התינוק בשכיבה, בתנוחת פוטבול. אלה התנוחות המומלצות לאחר הקיסרי מכיוון שביממה הראשונה רוב הזמן תשכבו ולאחר מכן כשתשבו, תנוחת פוטבול היא התנוחה שהכי פחות לוחצת על התפרים.

תאמינו בעצמכן – התינוק שלכן זקוק לכן, לחום שלכן, לחלב שלכן. לא צריך לקום ולהחליף לו 10 חיתולים ביממה. לא צריך לקלח אותו. כל הטיפולים האלה יבואו מאוחר יותר, בבית. אחיות בתינוקיה אולי מנוסות יותר אבל הן לא יודעות לטפל בתינוק שלכן טוב יותר מכן. באמת, אבל באמת, יותר מכל, התינוק שלכן זקוק לכן! אם אתן מרגישות שאתן מסוגלות ורוצות – לכו על זה ואל תתנו לאף אחד לערער לכן את הבטחון.
נושא חדש חיפוש בפורום חזרה לעמוד הפורום