x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים
בדיקת הריון מעקב הריון ימים בטוחים חוסר שינה יומן הריון יחסי מין ביוץ פורום הריון

זכויות של נשים בהריון ואחרי לידה

תאריך: 23/07/2014 16:35

וודאי תשמחי לדעת, שסטטוס הריון ולידה מקנה עבורך מגוון זכויות והטבות, בעיקר בתחום התעסוקתי. שורה ארוכה של חוקים מגנים על מעמדן של נשים בהריון ומבטיחים את זכויותיהן עוד בשלב שטרם ההריון, במהלך ההריון עצמו ועם סיומו - בתקופת חופשת הלידה.

רוצה לדעת עוד על זכויות נשים בהריון ואחרי לידה? כדאי שתמשיכי לקרוא..

זכויות לפני ההריון ובתקופת ההריון

מיד לאחר שתיידעי את מעבידך על דבר ההריון, תהיי זכאית ליהנות ממטריה רחבה של זכויות והגנות, בכדי שתוכלי לטפח את ההריון בראש שקט ולשמור על בריאותך ובריאות העובר שברחמך, באופן נטול דאגות:

זכויות לפני תקופת ההריון

במידה ואת נזקקת לעבור טיפולי פוריות או הפריה חוץ גופית (IVF) תוכלי להיעדר מהעבודה לצורך זה, על בסיס הודעה מראש למעביד והצגת אישור בכתב מטעם הרופא המטפל.

קראי בהרחבה על: הפריה חוץ גופית ללא הורמונים

זכויות במהלך ההריון
בתקופת ההריון מוקנית לך זכות להיעדר מהעבודה בהתאם לצרכייך הרפואיים. מכסת ימי ההיעדרות נגזרת מהיקף משרתך וכמות שעות העבודה השבועיות.

בכלל זה תוכלי להיעדר לצורך ביצוע מעקב הריון ובדיקות; לאחר הפלה מלאכותית או טבעית; וכן בשל כניסה לשמירת הריון  - סטטוס, אשר מחייב מנוחה ושמירה על שלומך ועל בריאות העובר בבית או בבית החולים ומקנה זכאות לקבלת גמלה כספית מיוחדת מהמוסד לביטוח לאומי, בכפוף לעמידה בקריטריונים לזכאות והצגת אישורים נדרשים.

פיטורין בהריון
זכות בסיסית נוספת, המוקנית לך, הינה איסור פיטורים במהלך ההריון, זאת במידה ועבדת אצל מעסיקך הנוכחי לתקופה העולה על חצי שנה, כעובדת קבועה, זמנית או ארעית.

פיטורים יתאפשרו כצעד חריג, תוך קבלת היתר מיוחד מטעם משרד התמ"ת והצגת סיבת פיטורין, אשר אינה קשורה בהריון עצמו.

חשוב שתדעי גם, כי במידה וחוזה העבודה שלך הסתיים במהלך חודשי ההריון, הוא יחודש באופן אוטומטי, לפרק זמן בלתי מוגבל.

בנוסף, חל איסור לפגוע בהיקף משרתך כעובדת בהריון, באופן אשר יגרום להפחתה בשכרך. 

זכויות לאחר הלידה

לידת תינוק מקנה זכאות לקבלת מגוון מענקים וקצבאות מהמוסד לביטוח לאומי, ביניהם:

מענק לידה
תשלום אשר ניתן ליולדת על ידי המוסד לביטוח לאומי, עבור תקופת שהותה בבית החולים.

גובה הסכום הינו בהתאם למספר הילדים שנולדו לאם באותה לידה, והוא מוענק כנגד עמידה בקריטריונים מזכים.

התביעה למענק הלידה מוגשת על ידי היולדת בשלב האשפוז בבית החולים ולצורך רישום הבקשה נדרשת הצגת תעודות הזהות של היולדת ושל בן זוגה ומסירת פרטי חשבון הבנק.
 
קצבת לידה
ניתנת על ידי המוסד לביטוח לאומי לאשה, אשר ילדה יותר משני ילדים בלידה אחת.

הקצבה משולמת בנוסף למענק לידה למשך עד 20 חודשים מסיום החודש הראשון שלאחר הלידה.

דמי לידה
משולמים על ידי המוסד לביטוח לאומי לנשים עובדות, היוצאות לחופשת לידה. במקרים מסוימים ניתנים דמי לידה לאב, בכפוף לעמידה בקריטריונים מזכים. 

חופשת לידה בתשלום
משכה של חופשת הלידה בישראל עומד על פרק זמן של ארבעה עשר שבועות לפחות סמוך ללידה באופן מרוכז או באופן מפוצל - עד מקסימום של ששה שבועות לפני הלידה ויתרת החופשה אחריה.

לידת תאומים מאריכה את משך חופשת הלידה בשבועיים נוספים. עבור תקופה זו זכאית יולדת, שהינה עובדת שכירה או עצמאית או מצויה בתקופת הכשרה מקצועית, לקבלת תשלום מהמוסד לביטוח לאומי.

זכאת מביטוח לאומי קיימת גם במקרים של אשפוז התינוק או מטעמים רפואיים, בעטיו הוארכה חופשת הלידה, בהתאם לתנאים המנויים בחוק.

חופשה ללא תשלום
אפשרות המוצעת לנשים, אשר מעוניינות להאריך את חופשת הלידה מעבר לפרק הזמן הקבוע בחוק, עד שנה, בתיאום עם מקום העבודה. בתנאים מסויימים רשאי גם האב  ליהנות מחופשה לללא תשלום.

קראי בהרחבה על: זכויות היולדת לאחר חופשת הלידה

היעדרות מהעבודה לאחר חופשת לידה
אפשרית החל מתום חופשת הלידה ועד חצי שנה לאחר מכן, עקב מצב בריאותי מחייב, בהצגת אישור רפואי. דין היעדרות זו כדין חופשת מחלה והאם זכאית לקבלת דמי מחלה עבור תקופת ההיעדרות.

מידע נוסף: חזרה לעבודה לאחר חופשת לידה

היעדרות בתקופת הנקה 
לעובדת במשרה מלאה, אשר מניקה את תינוקה, ניתנת זכאות להיעדרות של שעה ביום - שעת הנקה, עד ארבעה חודשים מתום חופשת הלידה.

פיטורין אחרי לידה
לאחר הלידה נאסרים פיטורי עובדת בתקופת חופשת הלידה, במשך ארבעים וחמישה הימים לאחר סיום החופשה וכן במהלך חופשה ללא תשלום.

זכויות נשים בהריון ואחרי לידה זוכות להגנה נרחבת על ידי החוק. במידה ואת חשה כי זכויותיך נפגעו ואינך יודעת למי לפנות, נשמח לסייע לך ולהעביר את פנייתך בצורה דיסקרטית לעורכי דין המתמחים בתחום זה.

המשיכי לקרוא על: מהו דיכאון אחרי לידה?

קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
ילדת? הגיע הזמן לצאת לחופשת לידה! - ילדת בשעה טובה? הגיע הזמן לצאת לחופשת לידה! יודעת מה מגיע לך על פי חוק בישראל? יומן הריון מביא סקירה לאם (ולאב) הצעירה...
פיטורי אישה בהריון - מה אומר החוק? מהן זכויותינו? - כיום ידוע לכולם שפיטור אישה בהריון אינו חוקי. עם זאת ישנם מקרים מסויימים בהם החוק מתיר לפטר אישה הרה. האם את מודעת לכל זכויותייך?
היעדרות עקב טיפולי פוריות - מנסה להכנס להריון? עוברת טיפולי פוריות? האם ידעת שהעדרות מהעבודה עקב טיפולי פוריות נחשבת ליום מחלה? יומן הריון עם כל הפרטים.
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור